Nutekėjo slaptas LR Vyriausybės planas pažaboti prekybos tinklus

Prekybos tinklų koncentracija - problema daugelyje šalių.

Šaltinis: https://www.law.ox.ac.uk/sites/files/oxlaw/the_relationship_between_supermarkets_and_suppliers.pdf

Šaltinis: https://cebr.vse.cz/pdfs/cbr/2016/03/02.pdf

Prekybos tinklai kontroliuoja Lietuvos maisto produktų rinką

Išlaidos maistui namų ūkio išlaidų struktūroje

Šaltinis: Eurostat

Galutinė maisto kaina vartotojui

Šaltinis: Eurostat / EK

Galutinė maisto produktų kaina vs žaliavų kaina

Šaltinis: Eurostat / EK

Lietuvos pieno produkto grandinė

Lietuvos miltų produkto grandinė

Šaltinis: Žemes ūkio ir maisto prodūktų kainų grandines 2011–2017

Perteklinės derybinės galios / koncentracijos pasekmės

Šaltinis: https://www.law.ox.ac.uk/sites/files/oxlaw/the_relationship_between_supermarkets_and_suppliers.pdf

Slapto LR Vyriausybės plano pažaboti prekybos tinklus siūlomos priemonės:

1. Reglamentuoti standartines, (bazines) sutarčių tarp tiekėjų ir prekybos tinklų sąlygas, apimančias subalansuotas teises ir pareigas abiejų pusių atžvilgių, sąžiningą standartizuotą ginčų sprendimą.
2. Paskirti (įkurti) institucinį vienetą, atsakingą už šių sutarčių (punkte 1) sąlygų laikymosi priežiūrą, ginčų sprendimui, įgalinti instituciją skirti baudas už sąlygų pažeidimus.
3. Sukurti platformą, kurioje būtų skelbiama informacija apie tai, kokiomis kainomis parduoda ūkininkai produktus į verslo grandinę ir, iš kitos pusės, kokia produktų kaina skirtinguose prekybos tinkluose.
4. Teikti finansinę, ekspertinę, kitą techninę pagalbą, įtraukiant savivaldybes, siekiant skatinti maisto produktų tiekėjus kooperuotis suteikiant didesnes derybines galias derantis su prekybininkais.
5. Nuolatos rengti ir skelbti maisto produktų kainų svyravimų analizę (Lietuvos agrarinės ekonomikos institutas).
6. Sukurti mokestinę paskatą – galimybę gyventojams deklaruojant pajamas ir teikiant GPM deklaraciją, susigrąžinti dalį išlaidų, patirtų perkant maisto produktus ne prekybos tinkluose: t. y. mažose šeimos valdomose krautuvėlėse, taip pat turguje. Priemonė orientuota į smulkaus verslo skatinimą ir šešėlio mažinimą.
7. Tobulinti viešųjų pirkimų teisinę bazę, numatant pareigą vertinti pirkimuose, jei perkama iš smulkios ar vidutinės įmonės (subjekto).
8. Iš esmės mažinti administracinę naštą ir rizikas smulkiam ir vidutiniam verslui, dirbančiam prekybos maisto produktų pardavimo rinkoje.
9. Peržiūrėti Konkurencijos tarybos įgaliojimus ir šiuo metu veikiantį priežiūros modelį, įvertinant kontrolės institucijų funkcijas, efektyvumą, rezultatus.
10. Lokalizuotų koncentracijos žemėlapių sukūrimas ir šiuo metu esamų koncentracijos procentų, įtvirtintų teisės dokumentais, adekvatumo priežiūra.
11. Numatyti skatinamąsias priemones pritraukiant naujus rinkos dalyvius į maisto mažmeninės rinkos segmentą. Aktyvių veiksmų dėl užsienio investuotojų imtis per „Invest Lithuania“.
12. Reglamentuoti – atskirti – susiformavusias prekybos tinklų funkcijas: nustatant, kad dideli prekybos tinklai atlieka tradicinį vaidmenį, tokį kaip turgavietės ir „shopping malls“ (t. y. Suteikia bazinę paslaugą – parduoti produkciją lentynoje). nustatyti, kad papildomų intensyvių marketingo paslaugų teikimas, pirkėjų pritraukimas ir kitos prekybos tinklo paslaugos teikiamos pagal atskirus agentavimo susitarimus.
13. Šių (punkte Nr. 12 aukščiau) agentavimo paslaugų teikimas galėtų būti atliekamas tik atskiro juridinio asmens (ne lentynos paslaugos teikėjo, taip išvengiant interesų konflikto)
14. Reglamentuoti, kaip didieji prekybos tinklai veda atskiras apskaitas: viena savo firminių produktų pardavimui, kita – tiekėjų produktų pardavimui.
15. Prekybos tinklų darbo laiko ribojimas savaitgaliais ir švenčių dienomis.
16. Įvertinti, kokią rinkos dalį bendrai užima prekybos tinklai ne tik šalies, bet ir regiono, miesto, smulkesnio teritorinio vieneto mastu ir kokia jų apyvarta lyginant su smulkiais ir vidutiniais verslininkais. Nustatyti leistinas ribas.
17. Numatyti poveikio priemones už perteklinę koncentraciją – nuo papildomų mokesčių iki tolimesnės plėtros ribojimo ar įpareigojimo mažinti prekybos plotus.
18. Įvertinti Konkurencijos tarybos efektyvumą ir turimas priemones. Įvertinti, kokia rinkos situacija bendrai, ar nėra oligopolijos, vieno dominuojančio rinkos dalyvio,. Prie kurio kiti derina savo kainas. Sukurti prielaidas Konkurencijos tarybai gauti daugiau informacijos iš rinkos dalyvių.
19. Sukurti prielaidas Konkurencijos tarybai gauti daugiau informacijos iš rinkos dalyvių.
20. Tikslinti LR Konkurencijos įstatyme įtvirtintą konkurenciją ribojančio susitarimo sąvoką.
21. Pavesti Konkurencijos tarybai įvertinti prekybos tinklų su tiekėjais sudaromas sutartis ir jų priedus, sąlygas, baudų dydžius, sutarčių nutraukimo sąlygas, rizikos pasidalinimą tarp prekės tiekėjo ir prekybos tinklo. Tikslinti LR Konkurencijos įstatyme įtvirtintą konkurenciją ribojančio susitarimo sąvoką.
22. Pavesti Konkurencijos tarybai nustatyti, kokia reali situacija prekybos plotų nuomos rinkoje. Ar nėra taikomos skirtingos sąlygos ir ribojimai naujai į rinką ateinantiems žaidėjams? Kokia didžiausių rinkos dalyvių įtaka?
23. Peržiūrėti visų kontrolės ir vartotojų teises ginančių institucijų taikomas sankcijas. Jei sankcijos akivaizdžiai neatitinka pažeidimo dydžio, jas didinti. Peržiūrėti jų skyrimo mechanizmą, institucijų nurodymų privalomumą.
24. Didinti Valstybės dalyvavimą probleminėse srityse. Šiuo metu Seime svarstomos valstybės valdomų vaistinių įkūrimas valstybinėse gydymo įstaigose.
25. Valstybinis alkoholio prekybos monopolis.
26. Valstybės valdomos turgavietės ir kiti prekybos plotai, už kuriuos nebūtų renkamos rinkliavos, tačiau siekiama mažesnių kainų.
27. Įpareigoti prekybininkus aiškiau nurodyti svorio vieneto (kilogramo) ar tūrio vieneto (litro), o ne tik prekės vieneto kainą. Įvertinti, kodėl šiuo metu tinkamai neužtikrinamas toks jau galiojančių teisės aktų reikalavimas.
28. Griežtinti atsakomybę už prekybos tinklų vadybininkų sukčiavimą, korupcines veikas, šešėlinius susitarimus ir piktnaudžiavimus. Aktyviau įsitraukti į tokių nusikaltimų ar nusižengimų tyrimą, teikti pagalbą prekybos tinklams, užtikrinti apie tokias veikas pranešusių asmenų ir jų interesų apsaugą.
29. Teikti paramą žemės ūkio ir maisto produkcijos gamintojams, siekiant paskatinti trumpųjų maisto grandinių veiklą.
30. Papildyti LR Mažmeninės prekybos įmonių nesąžiningų veiksmų draudimo įstatymą.

Šaltinis: DELFI.lt, Arūnas Milašius, DELFI Agro redaktorius, "Nutekėjo slaptas Vyriausybės planas pažaboti prekybos tinklus", 2018 m. rugsėjo 6 d. 05:30
 
 
Grįžti į pagrindinį puslapį
 
 

Žymos

Atsiliepimai, komentarai, nuomonės

arunas

arunas

Prie konkurencijos didinimo prisidėsime moderniai - išleisdami Costless Pricer.lt mobiliąją aplikaciją išmaniajam apsipirkimui. Jau vykdomi praktiniai bandymai su realiais vartotojais, tad greitai skelbsime public pristatymą visuomenei.

arunas

arunas

Žilvino Šilėno komentaras: valdžia viena ranka smaugia smulkų verslą taisyklėmis, kasos aparatais, „Sodros grindimis“ ir atimdama apyvartą. Kita ranka bando smulkų verslą gaivinti smaugdama konkurentus.

Daugiau: https://www.llri.lt/naujienos/ekonomine-politika/32278/zilvinas-silenas

arunas

arunas

arunas

arunas

„Maximos“ vadovė po susitikimo su Skverneliu: užsidarytų ne tik maisto parduotuvės

Trečiadienį įvykęs premjero Sauliaus Skvernelio ir prekybos centrų atstovų susitikimas nebuvo labai sėkmingas. Premjeras piktinosi, kad prekybininkai neigia smarkiai išaugusių kainų faktą, o prekybos tinklų atstovai prabilo apie tai, kas nutiktų įgyvendinus kai kuriuos iš premjero planų.

Daugiau: https://www.delfi.lt/verslas/verslas/maximos-vadove-po-susitikimo-su-skverneliu-uzsidarytu-ne-tik-maisto-parduotuves.d?id=79103111

arunas

arunas

Lietuvos gamintojų interesai:

Viktoras Uspaskichas. Pasiūlymas valdžiai, užsimojusiai uždėti apynasrį mažmeninės prekybos tinklams

Daugiau: https://www.delfi.lt/news/ringas/politics/viktoras-uspaskichas-pasiulymas-valdziai-uzsimojusiai-uzdeti-apynasri-mazmenines-prekybos-tinklams.d?id=79107565

arunas

arunas

Trečiadienį Lietuvos premjeras dar kartą pažadėjo skatinti smulkųjį verslą, didinti konkurenciją prekyboje bei stabilizuoti kainų augimą. Jis teigė nesutinkantis su prekybininkų nuomone, jog Lietuva – mažiausių kainų šalis, ir žadėjo, jog Vyriausybė kitą savaitę svarstys kai kurias priemones.

Daugiau: https://www.15min.lt/verslas/naujiena/finansai/ekspertas-ideja-pasikviesti-didziuosius-europos-prekybos-tinklus-utopija-662-1032232

arunas

arunas

Didžiųjų Lietuvos prekybos tinklų vadovai mindžikuoja Vyriausybės laukiamajame. Premjeras Saulius Skvernelis juos išsikvietė aiškintis, kodėl vienus mažiausių atlyginimų ir pensijų Europos sąjungoje gaunantys lietuviai parduotuvėse už maistą turi mokėti brangiau ne tik už lenkus, bet vokiečius ir britus. Vietiniai prekybos rykliai ir toliau suokia, esą Lietuva yra mažų kainų šalis.

Daugiau: https://www.tv3.lt/naujiena/verslas/974813/prekybos-centrams-pareiskus-kad-kainos-lietuvoje-nedideles-s-skvernelis-skelbia-jiems-kara

arunas

arunas

Prekybininkai dėkojo „už dialogą“.

Daugiau: https://www.15min.lt/verslas/naujiena/finansai/pre...

arunas

arunas

„Kaufland“: plėtros planų Lietuvoje neturi

Daugiau: https://www.vz.lt/prekyba/2018/09/19/kaufland-plet...

arunas

arunas

Jau pirmaisiais pilnais finansiniais metais mažmeninės prekybos tinklas Lidl buvo pelningas

Daugiau: https://www.vz.lt/prekyba/2018/09/20/lidl-lietuvos-finansu-analize-skolos-lygis-dideja-kapitalo-graza-jau-teigiama#ixzz5RePu6kMY

arunas

arunas

Didinti prekybos tinklų konkurenciją, kviesti užsienio investuotojus, stiprinti smulkųjį ir vidutinį verslą, peržiūrėti kontrolės institucijų įgaliojimus, riboti prekybos centrų darbo laiką savaitgaliais, svarstyti mokestines lengvatas, kartu didinti žmonių perkamąją galią ir tuo pat metu neleisti prekybininkams pasiimti dalies didėsiančių jų pajamų.

Plačiau: https://www.vz.lt/prekyba/2018/09/19/valdzia-zada-visa-puokste-priemoniu-del-prekybos-tinklu-darbo#ixzz5ReVZbxhD

arunas

arunas

Išgirdęs, kad „problemų nėra“, premjeras grūmoja prekybininkams, į Lietuvą kviečia 12 užsienio prekybos tinklų

Daugiau: https://www.alfa.lt/straipsnis/50326441/isgirdes-k...

arunas

arunas

Tyrime dėl galimai žemesnės kokybės maisto produkcijos Lietuvoje prakalbo ir maisto produktų pardavėjai bei tiekėjai. Dalis jų prastesnės kokybės produkciją aiškino techninėmis klaidomis, kiti gynėsi, kad pardavėjai neturi įtakos produktų sudėčiai.
Daugiau: https://www.tv3.lt/naujiena/941745/verslas/lietuvosverslas/2

arunas

arunas

Delfi.lt/verslas: Pasak ministro pirmininko S. Skvernelio, sustiprinus kainų pokyčių stebėseną, visuomenei pateikiant daugiau informacijos, bus galima geriau ir objektyviau įvertinti, kaip prekybos tinklai laikosi duoto žodžio atsakingai ir sąžiningai vykdyti savo kainodarą.
Daugiau: https://www.delfi.lt/verslas/verslas/skvernelis-ko...

Jei norite rašyti atsiliepimą, maloniai prašome Prisijungti