PRICER.LT: Aldi Lietuvoje? Kaip galėtų vystytis situacija.

Prisijunkite prie mūsų

Taigi, remiantis spauda, pas mus ateina Aldi - dar vienas vokiškos kilmės žemų kainų tinklas. Darėm komentarą spaudai – Delfi portalui

https://www.delfi.lt/verslas/verslas/dvieju-broliu-valdyta-aldi-imperija-panasumai-su-lidl-asortimentas-ir-kainos.d?id=86764715

Gana daug įdėjo, bet čia bus naudingos nuorodos, paveiksliukai – tiems, kurie nori pasikapstyti giliau. Kas jis yra ir ko iš jo tikėtis pirkėjams ir gamintojams.

Iš pradžių truputis istorijos:

Karlo ir Theo Albrechtų motina 1913 metais Eseno priemiestyje atidarė nedidelę parduotuvę. 1945 m. Broliai perėmė motinos verslą ir netrukus netoliese atidarė dar vieną prekybos centrą. Iki 1950 m. Broliams Albrechtams priklausė 13 parduotuvių Rūro slėnyje.1960 m. Broliai pasidalino įmonę dėl ginčo, ar jie turėtų parduoti cigaretes. 1962 m. jie įvedė pavadinimą „Aldi“ - sutrumpintai nuo „Albrecht-Diskont“. „Aldi Nord“ ir „Aldi Süd“ buvo finansiškai ir teisiškai atskirti nuo 1966 m.

„Aldi“ pradėjo plėstis tarptautiniu mastu 1967 m., Kai „Aldi Süd“ Austrijoje įsigijo maisto prekių tinklą „Hofer“. „Aldi Nord“ savo pirmąsias parduotuves Olandijoje atidarė Olandijoje 1973 m., o paskui sekė ir kitos šalys. 1976 m. „Aldi Süd“ Ajovoje atidarė savo pirmąją parduotuvę JAV. Po Vokietijos suvienijimo ir griuvus geležinei uždangai, Aldi sparčiai plėtėsi.

https://lt.wikipedia.org/wiki/Aldi

Na mūsų klausimas ne istorija, o kas vyks čia ir dabar pas mus (jei vyks).

Pradžiai kelios prielaidos, kurios kitaip nušvies situaciją.

Lidl atsirado vėliau ir pradėjo savo verslą, kaip Aldi kopija, tačiau dėl sėkmingesnės tarptautinės plėtros  ir kelių strateginių sprendimų apėjo Aldi. Bet kokiu atveju abi kompanijos yra pasauliniame prekybos tinklų TOP 10

https://www.forbes.com/sites/callyrussell/2020/01/09/who-are-the-10-biggest-retailers-in-the-world/?sh=623804603802

Lidl (Schwarz Group) - 4, Aldi - 8, taigi, Lietuvos požiūriu, tai bet kokiu atveju prekybos monstras. Aldi kelis paskutinius metus turėjo organizacinių problemų ir neypatingai gerus rezultatus, tačiau optimizavo ir apjungė kai kuriuos procesus tarp Nord ir Sud filialų, pristatė naujus parduotuvių konceptus ir dabar jau jaučiasi pakankamai gerai ir užtikrintai, bei veikia pelningai.

https://www.lebensmittelzeitung.net/handel/Discount-Aldi-Nord-schafft-die-Wende-151390

Tai greičiausiai todėl ir nusprendė vėl grįžti prie energingesnės plėtros.

Pagal logiką pas mus turėtų atsirasti Aldi Nord, per Lenkiją. Bet čia vyksta įdomūs dalykai.

Ką tik pasikeitė Aldi Polska CEO

https://businessinsider.com.pl/finanse/handel/oktawian-torchala-w-globalnym-zarzadzie-aldi/7sftgby

Pasikeitė ir nemažai kitų funkcinių vadovų – Aldi Polska turi daug naujų darbuotojų iš Biedronka, Lidl vadovybėje ir ambicingą plėtros planą. Senasis CEO atšauktas į Vokietiją. Tai reiškia, kad lenkiškas Aldi padalinys -yra dar labai užsiėmęs savo reikalais ir neturi pakankamai pajėgų vykdyti plėtrą. Tai reškia, kad jei plėtrą darys – tai tik naujai suformuota komanda.

Bet kokiu atveju, dar jokia įmonė su Aldi vardu Lietuvoje neregistruota. Beje Aldi anksčiau ir nedeklaravo planų dėl plėtros Baltijos šalyse.

Bet pareiškimus apie plėtrą už Lenkijos ribų darė Biedronka, kuri pasiruošusi ir pinigus investicijoms.

https://www.money.pl/gospodarka/biedronka-chce-wyjsc-poza-polske-prezes-jeronimo-martins-zabral-glos-ws-kar-od-uokik-u-6614466099849888a.html

https://www.dlahandlu.pl/detal-hurt/wiadomosci/plany-biedronki-na-2021-rok-okolo-700-mln-euro-inwestycji-100-nowych-sklepow,96217.html

Dabar apie plėtros būdus. Atidarinėti dideliam žaidėjui 15 parduotuvėlių yra aišku tam tikra strategija. Bet ilga. Todėl vis visiems užkliūva ta Norfa. Kaip rašė Lietuvos Rytas:

Maždaug skambina tinklas iš pasaulinio dešimtuko Dainiui:

-Labas, Dainiuk, čia Aldi. Niu, ką tu?

-Labas Aldi. Niu, nieką.

- Niu, tai laimingų Naujųjų.

-Niu ir tau laimingų.

Nors kaip mažmeninės prekybos specialistams visgi atrodo, kad Norfa tinkle kažkas vyksta – stipriai sumažino ne maisto prekių kiekius parduotuvėse, taip pat sumažino šių prekių pasiūlymus leidiniuose (o juk daugelis ne maisto parduotuvių vis dar uždarytos ir Velykos ant nosies), o tai vienos pirmųjų prekių grupių, kuriu atsargas stengiamasi „nusausinti“ prieš perduodant tinklą.

Nors priežastis gali būti ir Sueco kanale įstrigęs krovinys, likučių optimizavimas arba pinigų trūkumas. Bet kokiu atveju į viešumą niekas nebus pasakyta, nes tinklų pardavimai vyksta tyloje ir viešinimas gali privesti net prie sandėrio nutraukimo.

Tai kol kas grįžkime prie plačiausiai pasklidusios versijos.

Ką gi mes pamatysime Lietuvoje, jeigu visgi atsiras Aldi.

Vizualiai tarp Aldi ir Lidl didelių skirtumų nepamatysime - parduotuvės panašaus tipo ir įranga panaši - skirsis tik dizainas.