PRICER.LT: NUO KOLEKTYVIŠKŲ BEBRŲ IKI EGOISTIŠKŲ ŽIURKĖNŲ. KAM NAUDINGI PREKYBOS APRIBOJIMAI SEKMADIENIAIS.

Teko pora dienų atgal kalbėtis su didelę patirtį turinčia pedagoge, kuri pastebėjo, kad šiuolaikinių vaikų bendravimas kinta ir jis tampa vis labiau individualistiniu. Ir ką ten vaikai, mūsų politikai tampa vis didesniais individualistais. Politika – ne mūsų tema, tačiau paskutiniai įvykiai liečia PricerLT temą - prekybą maisto produktais, todėl negalime praeiti šio klausimo.

Apie ką mes čia. Vienas toks, vienos tokios partijos narys nusprendė – „riboti didelę rinkos galią turinčių mažmeninės prekybos įmonių panaudojimą ir užtikrinti tiekėjų ir mažmeninės prekybos įmonių interesų pusiausvyrą ir konkurenciją“. Čia toks MAŽMENINĖS PREKYBOS ĮMONIŲ NESĄŽININGŲ VEIKSMŲ DRAUDIMO ĮSTATYMO naujos redakcijos tikslas.

<< LIETUVOS RESPUBLIKOS MAŽMENINĖS PREKYBOS ĮMONIŲ NESĄŽININGŲ VEIKSMŲ DRAUDIMO ĮSTATYMO xi-626 pavadinimo,1,2,12 straipsnių PAKEITIMO ir įstatymo papildymo 41 straipsniu ĮSTATYMAS >>

Pats Seimo narys dar prideda, kad taip rūpinasi ir darbuotojais:

„Nedirbdami sekmadieniais ir švenčių dienomis, prekybos centrai užtikrintų darbuotojams nedarbo dieną. Taigi šis sprendimas būtų socialiai atsakingas ir socialiai jautrus“,– sako A. Kupčinskas.

Skaitykite daugiau: << Seime – siūlymas sekmadieniais ir švenčių dienomis uždaryti didžiuosius prekybos tinklus >>

 Beje po naujos redakcijos įstatymas vadintųsi LIETUVOS RESPUBLIKOS MAŽMENINĖS PREKYBOS ĮMONIŲ NESĄŽININGŲ VEIKSMŲ DRAUDIMO IR KONTROLĖS ĮSTATYMAS.

Trumpai šis įstatymas yra apie draudimą didesnėms nei 500m2 maisto prekių parduotuvėms (nespecializuota prekybos vieta, kurioje dominuoja maisto prekės ir gėrimai arba vieta, kurios pagrindinė veikla maisto prekių ir gėrimų pardavimas) dirbti sekmadieniais. Na, o už pažeidimus baudos.

Dabar klausimai ir pasvarstymai

Visų pirma pats įstatymas tampa ne „nesąžiningų veiksmų draudimo ir kontrolės“ įstatymu, o daugiau nei 600 milijonų metinės sekmadieninės apyvartos perskirstymu iš vienų rinkos žaidėjų kitiems. Taigi Seimo narys nori šiuos milijonus perduoti iš vienų kitiems. Kadangi ribojimas yra ne pagal nuosavybės formą, priklausymą tinklui, o pagal plotą, tai šio pyrago dalybose dalyvaus visi.

Iš ko tikrai nori paimti pinigus: Lidl – šis tinklas tikrai neturi 500 m2 parduotuvių, Maxima – paskutiniu metu jie visas mažas X parduotuves plėtė ir jų tikrai yra nedaug (jei kas žino, kiek pas juos yra mažesnių nei 500 m2 parduotuvių – pasidalinkite) , Norfa, kaip ir Maxima, stengėsi didinti parduotuves ir mažojo S formato pas juos liko apie 3 parduotuves. Tai čia tinklai, kurių pinigai bus dalinami kitiems. Kas galimi šių pinigų gavėjai? RIMI, nors žinomas dėl savo hipermarketų, bet intensyviai plečia Express parduotuvių tinklą - turi jų apie 12, IKI taip pat turi nemažai mažesnių parduotuvių – vien Express parduotuvių apie 17, o dar tikrai bus ir eilė mažųjų supermarketų, kurie palįs po 500 m2, dar tinklas pradėjo vystyti konteinerinių parduotuvių tinklą prie Neste degalinių.

Be jokios abejonės naudos gavėjai yra ir kiti degalinių tinklai, vykdantys prekybą maisto prekėmis, mažesnės parduotuvės, bet kadangi su tokiais apribojimais sekmadieniais lieka veikti ir stambieji žaidėjai, tai naudodamiesi savo rinkodarine galia jie ir susirinks šiuos 600 milijonų. Apie tikruosius naudos gavėjus galime tik spėlioti, bet greičiausia juos pamatysime įstatymų pataisų autorių rėmėjų sąrašuose prieš pat rinkimus, nors kas gali paneigti, kad ne dėžutėje pinigus „paskolino“.

Kokia nauda vartotojui ar mažės kainos? Tinklai, iš kurių bus atimama apyvarta, PricerLT duomenimis, dažniausiai užima 3 pigiausių tinklų vietas, reiškia sekmadieniniai pirkėjų pinigėliai bus nukreipiami pas brangesnius prekybininkus, kas dar labiau sumažins konkurenciją ir didins pirkėjo išlaidas.

O gal iš tikrųjų – svarbiausia rūpestis darbuotojais, na kad sekmadieniai su šeima, poilsis? Bet to, visų pirma nėra įstatyme, o yra tik autoriaus svaičiojimai, antra – tai tie darbuotojai iš mažesnių nei 500 m2 – tegul aria? Rūpinatės darbuotojais? Darbo įstatymuose numatykit, kad sekmadienis apmokamas, nepaisant to koks grafikas (suminis, nesuminis), kaip šventinė diena, dvigubu arba trigubu tarifu. Kodėl to nesiūloma – na todėl, kad realiai ant tos darbuotojų gerovės nusispjaut. Nes, jeigu būtų padidinta tarifikacija – greičiausia, būtent daugumos tų mažesnio ploto parduotuvių ir neapsimokėtų atidaryti sekmadieniais.

Dar vienas įdomus pastebėjimas – Lietuvos gyventojų Lenkijoje paliekamų pinigu kiekis prieš pandemiją buvo pradėjęs mažėti, kai Lenkija įsivedė neprekybinius sekmadienius – dabar tokios pataisos suvienodins apsipirkimo sąlygas ir vėl paskatins gyventojus organizuotis taip, kad galima būtų daugiau pinigų išleisti kaimyninėje šalyje.

Na ir papildomas darbelis ar net institucija atsiras, kuri ten tuo plotus matuos – ar ten 500 m2 ar 500,2 m2, kažkam šilta valdininko vietelė.

Labai įdomios, mūsų nuomone, pataisos, labai panašios į tas, kur pora šimtų milijonų PVM mokesčio restoranams padovanojo būsimasis neišrinktas Vilniaus miesto meras.

Po ūsuotų bebrų politikos, kai įvairiose valdiškose įmonėse kūrėsi kolektyviniai bebrų (giminių, giminaičių, draugų) užutekiai, vis padejuodavom, kada tas sovietinis kolektyvizmas baigsis ir galvojome, kada turi pasikeisti politikų karta, kad tai išnyktų. Ir ji matomai pasikeitė. Kolektyviškus bebrus pakeitė egoistiški žiurkėnai, Teleloto karta, kurie vietoje ilgalaikės užtvankos sau ir savo vadai, nori gauti čia ir dabar, vieno įstatymo brūkštelėjimu, ar ko nors nepastebėjimu, nepaisant tolimesnių pasekmių sau, savo partijai, savo šaliai. Ir greičiausiai naujieji gyvūnėliai yra pavojingesni...

 

BŪKITE VERTI LAISVO PASIRINKIMO VISADA!

Daugiau informacijos:

Pricer.lt maisto krypties vadovas
Petras Čepkauskas
Tel.: 868512156
[email protected]
www.pricer.lt

 

Grįžti į pagrindinį puslapį

 

Žymos

Atsiliepimai, komentarai, nuomonės

arunas

arunas

Lrt.lt / naujienos / verslas

Pricer.lt maisto krypties vadovas: draudimas prekybos centrams veikti sekmadieniais nukreiptas prieš pigiausias parduotuves

https://www.lrt.lt/naujienos/verslas/4/1923894/pricer-lt-maisto-krypties-vadovas-draudimas-prekybos-centrams-veikti-sekmadieniais-nukreiptas-pries-pigiausias-parduotuves

arunas

arunas

Alfa.lt / aktualijos / Lietuva

Pricer.lt maisto krypties vadovas: draudimas prekybos centrams veikti sekmadieniais nukreiptas prieš pigiausias parduotuves

https://www.alfa.lt/aktualijos/lietuva/pricer-lt-maisto-krypties-vadovas-draudimas-prekybos-centrams-veikti-sekmadieniais-nukreiptas-pries-pigiausias-parduotuves/281861/

arunas

arunas

Lrt.lt / naujienos / verslas

Siūlymui dėl parduotuvių nedarbo sekmadieniais – dar daugiau kritikos: padaugėtų išmetamo maisto, jo šviežumui palaikyti būtų pumpuojami konservantai

https://www.lrt.lt/naujienos/verslas/4/1928309/siulymui-del-parduotuviu-nedarbo-sekmadieniais-dar-daugiau-kritikos-padaugetu-ismetamo-maisto-jo-sviezumui-palaikyti-butu-pumpuojami-konservantai

Jei norite rašyti atsiliepimą, maloniai prašome Prisijungti